Doktor Ilona Barańska, adiunkt w Pracowni Badań nad Starzejącym się Społeczeństwem w Zakładzie Socjologii Medycyny Katedry Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej na Wydziale Lekarskim UJCM została laureatką VIII Konkursu Naukowego im. prof. Jerzego Piotrowskiego na prace doktorskie i magisterskie o tematyce gerontologicznej lub geriatrycznej. Konkurs został ogłoszony przez Polskie Towarzystwo Gerontologiczne (PTG).
Polskie Towarzystwo Gerontologiczne to ogólnonarodowe, interdyscyplinarne stowarzyszenie naukowców i praktyków, organizatorów ochrony zdrowia i pomocy społecznej, w ramach którego współpracuje kilkuset członków reprezentujących rozmaite dyscypliny naukowe – medycynę, socjologię, politykę społeczną, pielęgniarstwo, ekonomię, demografię, pracę socjalną, psychologię i wiele innych. Celem Towarzystwa jest rozwijanie i upowszechnianie wiedzy o starości i starzeniu, edukacja gerontologiczna i poprawa jakości życia osób starszych (więcej informacji o PTG: https://gerontologia.org.pl/).
Pani Doktor Barańska uzyskała nagrodę za pracę magisterską pt. „Jakość życia opiekunów rodzinnych osób starszych przebywających w środowisku domowym”, która została napisana pod kierunkiem dr Szymona Czarnika w Zakładzie Socjologii Gospodarki, Edukacji i Metod Badań Społecznych Instytutu Socjologii Wydziału Filozoficznego UJ. Materiał analizowany w pracy został zebrany w ramach projektu statutowego pt. „Ocena jakości życia i potrzeb opiekunów rodzinnych osób starszych” (nr projektu K/ZDS/007080) realizowanego w 2017 roku pod kierunkiem prof. dr hab. Katarzyny Szczerbińskiej w Pracowni Badań nad Starzejącym się Społeczeństwem Zakładu Socjologii Medycyny Katedry Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej na Wydziale Lekarskim UJCM.
Opiekunowie rodzinni często zmagają się z wieloma problemami w związku z zapewnieniem opieki swoim rodzicom lub starszym krewnym. Ponadto, często sami mają problemy z własnym zdrowiem. Przegląd badań wykazał, że sprawowanie opieki nad osobą bliską przekłada się na problemy sfery psychicznej, fizycznej, ale i towarzyskiej czy zawodowej. W wielu systemach opieki zdrowotnej w ocenie stanu zdrowia i funkcjonowania osób starszych uwzględnia się również ocenę kondycji opiekuna w celu dostosowania form pomocy. W Polsce nie prowadzi się rutynowo tego typu oceny. Dlatego w ramach swojej pracy dr Barańska przeprowadziła walidację nowego narzędzia do pomiaru jakości życia opiekunów rodzinnych osób starszych przebywających w środowisku domowym oraz oceniła możliwość wykorzystania go do opisu sytuacji opiekunów w Polsce.