PAŹDZIERNIK 2024 – warsztaty „Program In-Touch – przewodnik”
W październiku 2024 odbyły się warsztaty z opiekunkami rodzinnymi osób z chorobami otępiennymi. Celem spotkań była adaptacja broszury „Program In-Touch – przewodnik”, tak by była ona dostosowana do polskich realiów, czytelna, użyteczna. Wysłuchaliśmy i zebraliśmy opinii na temat przewodnika, tak by udoskonalić jego format i treść.
Za wszystkie przekazane przez Państwa sugestie i komentarze serdecznie dziękujemy.
Szczególne podziękowania składamy p. dr Alicji Kamińskiej, która pomogła w znalezieniu uczestników i organizacji warsztatów.
WRZESIEŃ 2024 – doroczna konferencja Namaste Care International
25 września 2024 Badaczki pracowni uczestniczyły w formie zdalnej w dorocznej konferencji organizacji Namaste Care International.
Pani profesor Joyce Simard, pomysłodawczyni Namaste Care, w swojej prezentacji przypomniała podstawowe wartości, na których opiera terapia oraz korzyści płynące z tego podejścia dla chorych, personelu sprawującego opiekę oraz rodzin i bliskich dotkniętych demencją.
W spotkaniu wzięły też udział 2 naukowczynie koordynujące międzynarodowy projekt In-Touch, którego częścią jest też nasza pracownia: pani dr Irene Hartigan (University College Cork) i prof. Catherine Walshe (Lancaster University). Ich prezentacje przybliżyły dotychczasowe badania nad terapią Namaste Care oraz założenia i planowany przebieg projektu.
Ponadto z zainteresowaniem wysłuchałyśmy także wystąpień o
LIPIEC 2024 – warsztaty z pracownikami placówek opiekuńczych
17 lipca 2024 odbyły się warsztaty z pracownikami placówek opiekuńczych. Celem spotkania była adaptacja broszury „Program In-Touch – przewodnik” tak by była ona dostosowana do polskich realiów, czytelna i użyteczna. W trakcie warsztatów przybliżone zostały założenia i plan działań projektu In-Touch oraz zasady, na których opiera terapia Namaste Care. W głównej części zostały wysłuchane i zebrane opinie uczestników na temat przewodnika tak by można udoskonalić jego format i treść.
Serdecznie dziękujemy za wszystkie komentarze i sugestie.
Szczególne podziękowania składamy p. dr Alicji Kamińskiej, która pomogła w znalezieniu uczestników i organizacji warsztatów.
CZERWIEC 2024 – działania w ramach projektu
Projekt In-Touch to najnowsze, międzynarodowe przedsięwzięcie Pracowni. Przypominamy, że celem projektu jest ocena skuteczności innowacyjnej interwencji In-Touch, która łączy w sobie opiekę realizowaną w myśl koncepcji Namaste Care z elementami opieki paliatywnej w kontekście wyprzedzającego planowania opieki przy użyciu narzędzi Wsparcia Decyzyjnego Opiekunów Rodzinnych „Comfort Care”.
Poszczególne grupy zadaniowe (ang. work packages) spotykają się by omawiać działania projektowe:
LUTY 2024 – spotkanie w Cork rozpoczynające projekt
W dniach 29.02.2024—1.03.2024 odbyło się inauguracyjne spotkanie konsorcjum projektu In-Touch gromadzące członków z Europy i Kanady.
Przypominamy, że projekt In-Touch to:
Pan profesor John Cryan z University College Cork z Irlandii otworzył spotkanie, które zgromadziło reprezentantów wszystkich członków konsorcjum jak również przedstawicieli pacjentów zmagających się z demencją oraz członków rodzin osób cierpiących na otępienie. Przez dwa dni dzielono się pomysłami i zastanawiano się nad najbardziej efektywnymi strategiami zrealizowania tego pionierskiego projektu.
Pani profesor Nicola Cornally University Cork College , koordynatorka projektu, podsumowała „Spotkanie inauguracyjne umożliwiło członkom konsorcjum In-Touch wspólne zebranie się i opracowanie planów badawczych na następne pięć lat. Przez dwa dni, pełne ogromnego zaangażowania i pozytywnej energii, badacze, eksperci, edukatorzy i praktycy omawiali wyzwania metodologiczne i etyczne oraz możliwości wdrożenia interwencji In-Touch w domach opieki w całej Europie. Jesteśmy przekonani, że projekt ten przyniesie znaczący postęp w badaniach i w opiece paliatywnej w przypadku osób z otępieniem.
Pani Helen Rochford-Brennan (osoba cierpiąca na demencję i przedstawicielka pacjentów) powiedziała „Współpraca z badaczami z siedmiu różnych krajów umożliwiła wieloaspektową dyskusję na temat wyzwań związanych z wdrażaniem wyników badań, które mogą znacząco wpłynąć na zmiany w placówkach opieki długoterminowej. Potencjalny pozytywny wpływ na jakość życia osób objętych opieką paliatywną może być ogromny. Osobiście jestem głęboko wdzięczna za możliwość wniesienia swojego spojrzenia i szansę współpracy z tak cenionymi badaczami”.